Annons

Torsdagen den 22 februari 2018

← Senaste numret • 1 2018

Målarnas Facktidning nr 1 - 2018
Klicka på bilden

  • Målareförbundet har behov av att få medlemmar att vilja engagera sig politiskt för att vara med och driva på en samhällsförändring som är gynnsam för våra medlemmar. Foto: Niklas Holmqvist

  • Totalt var det arton personer från fem av förbundets avdelningar som deltog i den förberedande styrelsekursen. Foto: Niklas Holmqvist

  • Lars Mejern Larsson (S) tog emot och gav en inblick i riksdagen. Foto: Niklas Holmqvist

Sektionerna har stärkts med utbildade medlemmar

Insänt

INSÄNT


Förbundet genomförde den 13-17 november en förberedande styrelsekurs. Denna genomfördes på Runö folkhögskola och som en samverkansutbildning. Samverkansutbildning innebär att utbildningen genomförs gemensamt med Runö folkhögskola och då kan förbundet ta del av deras pedagogiska expertis.


Totalt var det arton personer som deltog från fem av förbundets avdelningar. Några av deltagarna som var på utbildningen har redan uppdrag i sin sektion och några är tilltänkta, har viljan att engagera sig i förbundets demokratiska organisation.


LÄS ÄVEN: Mikael Johansson: ”Vi måste säkerställa att vi oftare pratar om vad som inte är accepterad beteende”


Förbundet har under lång tid bedrivit en relativt avancerad styrelseutbildning. Denna utförs idag som två utbildningar: förberedande styrelsekurs vilken är på en vecka och Styrelsekurs steg 1 & 2 vilken är en två veckor lång utbildning med en mellanperiod med hemarbete.


Den förberedande styrelsekursen riktar in sig på sektionsarbete. Styrelsekursen riktar in sig på att deltagarna ska planera och genomföra ett representantskapsmöte, avdelningens högsta beslutande organ.


Kursinnehållet under den förberedande styrelsekursen baseras på ett grupparbete som kallas Sektion 33 vars syfte är att deltagarna ska planera och sammansätta ett sektionsårsmöte. Målsättningen är att deltagarna ska kunna driva aktiv sektionsverksamhet på hemmaplan utefter förbundets stadgar.


För att understödja deras grupparbete genomfördes ett par föreläsningar vilka kopplar till förbundsstadgarnas ändamålsparagraf. Tanken med det är att vi som förening har ett ansvar att stadgarna följs och uppfylls, därför måste vi ständigt hålla oss kunniga i vad det innebär i praktiken.


LÄS ÄVEN: LO ung sätter ny energi i rörelse


Riksdagen besöktes under torsdagseftermiddagen för rundtur och genomgång hur arbetet går till inom rikspolitiken. Lars Mejern Larsson (S) tog emot oss och gav kursen en rundtur och inblick i hur den politiska sfären fungerar.


Vi som organisation har behov av att få medlemmar och förtroendevalda att vilja engagera sig politiskt för att vara med och driva på för samhällsförändring som är gynnsam för våra medlemmar.


Enligt förbundets stadgar ska organisationen bedriva utbildnings- och studieverksamhet så att förbundet är väl rustade med kvalificerade förtroendevalda. I det innefattar att bedriva utbildnings- och studieverksamhet i syfte att stärka medlemskåren.


LÄS ÄVEN: Från Runö till Rönneberga


Det är därför det finns introduktionsutbildning, medlemsutbildning och facklig politisk medlemsutbildning som medlemmarna kan anmäla sig till. Dessa brukar erbjudas medlemmarna i samband med att de blir medlemmar i förbundet. Oavsett om du är ny medlem eller tidigare medlem så finns dessa utbildningar att ta del av.


Förbundets styrka bygger på flera faktorer, många medlemmar, utbildade medlemmar om hur organisationen fungerar och hur vi påverkar i densamma samt att organisationen måste teckna kollektivavtal och se till att de efterlevs.


Niklas Holmqvist

Studiesekreterare/yrkesutbildningsansvarig Målareförbundet

Vill du ha kunskap?


Förbundet har ett ständigt behov av att medlemmar engagerar sig i sin egen förening Målareförbundet. Därför bedrivs också utbildnings- och studieverksamhet i förbundet. Kontakta din studieorganisatör om du vill veta mer.
Maila artikeln Skriv ut artikeln  Dela på Facebook
2018-01-25 13:30


Mer Insänt

Familjens jurist finns för medlemmar

INSÄNT Till Vimpeln i Solna kom Målarettans representantskaps ombud ifrån hela Sthlms lä...

Om slavhandeln på svenska byggen

INSÄNT Ett tjugotal målare dök upp för att höra vad som görs mot de som vill förstöra vå...

Vill du vara med och påverka din a-kassa?

INSÄNT A-kassans högsta beslutande instans är föreningsstämman. I Byggnads a-kassa har 3...

MIRA Avd 10 Mellannorrland: ”Vi måste ha våra kollegor i ryggen”

”Vi upplever att fördomarna, acceptansen och medvetenheten om oss kvinnliga målare ...

Torekällgymnasiet fick information om ackordet

INSÄNT Målarskolan Torekällgymnasiet fick besök av Målerifaktas Conny Hillerberg. Han ta...

Bättre lön efter godkänt gesällprov

INSÄNT En väldigt lyckad dag blev det då Carolina Joelsson och Mario Sulayman klarade go...

Fia ser till att nya medlemmar får personlig kontakt

INSÄNT Ny medlem? Då kommer du snart få ett samtal av Fia! Målareförbundet satsar nu på ...

Färdiga delar lyfts in i punkthusen

INSÄNT På ett arbetsplatsbesök ute i storbyggande Haninge söder om Stockholm hittar vi e...

Gemensam försäkringsinformatörs-träff

INSÄNT Den 4 oktober träffades försäkrings informatörer från Målarna, Byggnads, Elektrik...
Foto: Niklas Holmqvist

LO ung sätter ny energi i rörelse

INSÄNT LO:s Ungforum äger rum på Runö folkhögskola i Åkersberga denna vecka. Målareförbu...

Nyheter

Förbundet förstärkt med ytterligare en ombudsman

Bild: Pixabay/Tomas Nyberg/Helena Forsberg/Peter Knutson/Målareförbundet/Montage
Förbundsstyrelsen har beslutat att förstärka organisationen centralt med ytterligare en ombudsman.
I den nya organisationen kommer det som varit ett projekt kring att värva medlemmar och rekrytera förtroendevalda har fortsatt fokus genom att det ingår …

...

Hamnarbetarförbundet förlorar i AD – får betala över halv miljon

Arbetsdomstolens dom: Sveriges Hamnar och APM Terminals hade rätt att dra in Hamnfyrans ordförandes fackliga förmåner. Nu ska fackförbundet betala rättegångskostnaderna på mer än en halv miljon kronor.
Arbetsgivarorganisationen Sveriges Hamnar och företaget APM Terminals ansåg inte att Svenska Hamnarbetarförbundets företrädare hade rätt till lön för fackligt arbete.
I mars 2017 …

...

Arbetsdomstolen ger Hamnarbetarförbundet rätt mot Sveriges Hamnar

Sveriges Hamnar är skyldiga att förhandla med Hamnarbetarförbundet om centralt kollektivavtal, fastslår Arbetsdomstolen i en dom. Samtidigt vill LO inte se konkurrerande fack med samma villkor på arbetsplatserna.
I onsdags kom domen från Arbetsdomstolen: arbetsgivarorganisationen Sveriges Hamnar ska betala 20 000 i skadestånd till …

...
Foto: Pixabay

Yrkesprogram ska ge behörighet till högskola

Foto: Pixabay
Regeringen föreslår att yrkesprogrammen ska innehålla kurser som ger grundläggande behörighet till högskola. De elever som inte vill läsa dessa ska ha möjlighet att välja bort kurser. LO-facken välkomnar förändringen som föreslås träda i kraft på utbildningar som påbörjas efter den 30 juni nästa år.

...

Nedräkning för Målerimuseet – tar någon över samlingarna?

Måleriyrkets museum på söder i Stockholm stänger den 17 april. Vad som händer med de cirka 7000 föremålen som visar hantverkets historia sedan 1700-talet och framåt är ovisst.
Målaren Knut Moberg som senare blev ombudsman började samla föremål 1929.
– När han cyklade runt och förhandlade började han samla, till en …

...

Sju av tio arbetslösa slår i a-kassetaket

Sveriges a-kassors senaste mätning visar att sju av tio personer som förlorar ett heltidsjobb slår i taket och får ut mindre än 80 procent av sin tidigare lön från a-kassan.
Sveriges a-kassor vill se en årlig uppräkning av ersättningen.
LÄS ÄVEN: Nya regler för deltid och …

...

Miljonprojekt ska utveckla framtidens pensel

Nu tas ett helhetsgrepp för att skapa den optimala målarpenseln, rent vetenskapligt.
– Vi går tillbaka till grunden och lyfter det här till en nivå ingen varit på tidigare när det gäller penslar.
Det säger Maria Ragnarsson, produktutvecklare på Orkla House Care AB. Hon och kollegorna på Orkla, med varumärken som …

...

Fick byggmaterial över sig – fördes till sjukhus

En person fick föras till sjukhus efter att ha fått byggmaterial över sig på en arbetsplats i Borås.
Det var i 14-tiden på onsdagseftermiddagen som polisen fick larm om arbetsplatsolyckan. En person ska ha fått byggmaterial över sig.
– På något vis fick personen byggmaterial över sig, säger Jan Kuusisto på …

...

Ansvarig utgivare: Helena Forsberg

Målarnas c/o Dala-Demokraten - Box 825 - 791 29 Falun

Om Kakor